فایروال Firewall چیست و چگونه کار می‎‌کند

دیواره آتشین - فایروال

فایروال Firewall چیست و چگونه کار می‎‌کند

در این سایت قصد داریم به شما آموزش بدهیم که فایروال یا دیواره آتشین چیست

معرفی فایروال

فایروال یا دیوار آتش ابزاری امنیتی برای محافظت از شبکه بوده که شما را از شرّ هکرها حفظ می‌کند.

احتمالا تا الان فقط firewall را به عنوان یک نرم افزار در سیستم عامل ویندوز میشناختید، ولی باید بگویم که این ابزار در دو نوع سخت افزار (بین کابل LAN و اینترنت خارجی) ونرم‌افزار (در کامپیوتر یا لپ تاپ شما) وجود داشته و ترافیک ورودی و خروجی شبکه رابا توجه تنظیمات و پیکربندی که در آن وجود دارد، فیلتر می‌کند.

توصیه مهم

توصیه می‌کنم که اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید حتما به جای نصب آنتی ویروس‌ها که هم فضای زیادی از حافظه را اشغال می‌کند و هم باعث کندشدن عملکرد سیستم تان می‌شود، از فایروال خود ویندوز تان استفاده کنید، چون هم سبک وکم حجم نسبت به آنتی‌ ویروس‌هاست و هم بدون پریدن کرک ویندوز، به تنهایی بروز رسانی شده و هم از اکثر هک و ویروس‎‌های متداول جلوگیری می‌کند.

چگونگی کارکرد فایروال ها

براساس نوع firewall که استفاده می‌کنید کارکرد آن متفاوت است.

بطور کلی سه دسته می‌توان برای این ابزار در نظر گرفت:

 1. packet Filtering: یکی از رایج‌ترین‌ها که به نوعی به بازرسی بسته های شبکه می‌پردازد،بدیم معنا که ابتدا با بررسی header بسته ها و تخمین محتوای آن و سپس بررسی مبدا و مقصد آن، تصمیم به رد یا قبول آن می‌کند.
 2. Stateful Firewall: این مدل بر پایه هر یک اتصال یا connection است، یعنی: به ازای هر درخواست، تمامی بسته‌های رد و بدل شده را گرفته و بجای اینکه دائما منتظر بسته باشد، منتظر درخواست می‌ماند و موقعی که اتصال یا درخواستی نباشد، غیر فعال است.
 3. Application Firewall: در این نوع، بسته‌ها در برنامه‌های کاربردی (Application) یا سرویس‌های در حال اجرای رایانه شما انجام می‌شود.
  تنظمیات قوانین فایروال در ویندوز

  برای این که بتوانید بفهمید که چه بسته‌هایی در شبکه ورودی و خروجی رد یا قبول می‌شوند و بتوانید خودتان این کار را خودتان مدیریت کنید، در زیر به شرح آن پرداختیم:

  ابتدا در منوی Start عبارت “firewall” را سرچ کنید و سپس بر روی Windows Firewall With Advance Security کلیک کنید
 • در اینجا روی قوانین ورودی (Inbound Rules) کلیک می‌کنیم و اولین مورد که برای من نرم‌افزار Android Studio است را مشاهده می‌کنید. در ساده ترین حالت می‌توانید فایروال را برای این مورد غیر فعال کنید.

 

 • شما می توانید برای خواندن این مطلب در موبایل با دوربین موبایل خود کد QR زیر را اسکن کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.